Příběh levandule

Provence má snad každý spojený s levandulí. Když se řekne provence-style, vzor levandule na tom téměř nemůže chybět. Obrazy Provence jsou plné levandule a tak tato aromatická bylina vytváří romantické představy o krásách francouzského jihu, klidu a venkovské krásy. Nakonec zde roste i volně a ze slunných a horských oblasti západního středomoří také pochází. Dnes ji ale najdeme na mnoha jiných místech od Evropy, Severní Afrika až po Ameriku.

Starověká i křesťanská historie levandule

Ve středomoří kam člověk šlápne, tak mě nějaký odkaz římské historie a levandule k ní patří také. Římané ji vysypávali své chrámy, aby se v nich nedržel hmyz, ale zmínky o ní jsou mnohem starší. První záznamy jsou 2500 let staré. Levandule se používala v koupelích, ale i při balzamování. Nakonec její latinské jméno “Lavender” je odvozeno od slova “lavare”, tedy mýt.

Ve středověku představovala levandule ochránkyni proti všemu zlému. Není tedy, že se její vzor tak často opakuje na mnoha místech. To jen my zde její roli nyní považujeme za čistě estetickou. Věřilo se, že chrání i proti moru, což do jisté míry mohla být i pravda neboť tím, že odpuzuje některý hmyz, mohla odrazovat přenašeče nákaz.

Když v Paříži uhodily morové rány, umíralo mnoho lidí. Přesto se objevili prý čtyři zlodějíčkové, kteří mrtvé okrádali, ale kteří se sami nenakazili. Když se je podařilo chytit, pod nejrůznějšími výhrůžkami je přiměli prozradit tajemství toho, jak se jim moru dařilo vyhnout. Byl za tím lektvar, který získal po nich název “Ocet čtyř zlodějů” a který mimo mnoha dalších bylin obsahoval i levanduli.

Podmínky pro pěstování

Oceňuje slunné, neutrální nebo zásadité půdy. Říká se, že čím méně se o ni staráte, tím lépe roste. V praxi existuje několik cest jak levanduli pěstovat a rozmnožovat – výsevem ze semen a nebo z řízků. Vysetá kultura je geneticky velmi heterogenií, zatímco řízkováním získané porosty jsou uniformní, homogenní. Vše začíná výběrem vhodných matečných rostlin a následně odběrem řízků.

Nově založená pole levandule u klášter Sénanque v Provence. Právě s tímto místem řada lidí levanduli má spojenou. Levandulová pole patřící ke klášteru jsou na mnoha vyobrazeních, fotografiích i malbách, kterými se Provence prezentuje. Když jsem do Sénanque dorazil já, bylo to nedlouho po té co mniši založili pole nové a tak namísto fialových lánů na mě čekalo to.

Výsev levandule a pěstování v polní kultuře

Levandule se vysévá v březnu až dubnu do středu asi 30 širokých pásů, které jsou od sebe vzdálené asi 1,5 metru. Na hektar je třeba 12 000 až 15 000 rostlin, které se musí několikrát do roka okopávat a zbavovat náletů plevelů. Nejvíce je třeba se levanduli věnovat v dubnu, červnu a září. Vykvétat začne koncem června a počátkem července. Postupně se vytvoří velké keře z niž se pak levandule začne sklízet, když je asi z jedné třetiny položena na zem.

Jsou dva způsoby sklizně – přímá sklizeň, kdy se sečou květy a přímo z nich destilují aromatické silice. Tradiční sklizeň je odlišná. Levandule se sklízí a následně suší asi dva dny, mnohdy přímo na poli. Teprve pak se rostliny vemou, aby se z nich získal éterický olej.

Levandule může na poli zůstat nejvíce 10 let. Po té je třeba minimálně na dva roky, obvykle 2 – 4 roky, změnit plodinu, nejčastěji za luštěniny nebo obiloviny a teprve pak se k levanduli vrátit.

Jak sklízet?

Levanduli je možné sklízet už od června jak se začne částečně pokládat. Pokud rostlina leží takříkajíc všude, je to pozdě. Důležitý je i čas, kdy se na pole vydat. Nejvíce éterických olejů obsahuje kolem poledne, pak jejich množství klesá. Nejlépe si vybrat suchý slunečný den.

Levandule se při sklizni nikdy nezastříhává až do dřevitých částí. Je třeba stříhat 2 až 3 centimetry nad ně.

Sklizená levandule, byť v tomto případě maličko pozdě

Lavandin a produkce levandule

Produkce levandule je 8 až 30 kg esenciálního oleje na hektar. V případě, že se pěstuje hybridní levandule (Lavandula hybrida z kterého se získává lavandin) , může to být 40 až 220 kg. Ovšem Lavandin není kvalitativně totéž co levandule. Vyšší produkce je vykoupena jinou vůní, sladké tóny jsou nahrazeny kořenitými. Jiné jsou i zdravotní účinky, které jsou u Lavandula hybrida oproti původní levanduli oslabeny.

Pro pěstování na zahradě je to však téměř jedno, možná, že Lavandula hybrida potěší i více neb nejenže obsahuje několikanásobek éterických silic, je robustnější, více kvete a tak i lépe vypadá. Je možné že na řadě zahrad i roste ač majitel se domnívá, že má levanduli.

Pokud vám však jde o kvalitu, účinek i jemnost levandule, je třeba si na lavandin dávat pozor a vyhnout se mu. V dnešní konzumní době, kdy je vše krásně a lákavě zabaleno se tak dá distribuovat za velké peníze cokoliv a menší neznalost zbytečně stojí vyhozené peníze.

Levandule na zahradě působí vždy krásně, zejména pokud je v kontrastu s ostatními rostlinami. Ale poznáte zdali máte skutečně levanduli a nebo hybrid, které sice mnohem lépe roste, má větší produkci esenciálních olejů, ale nižší kvality a poněkud jiného charakteru?

Zpracování levandule

Pokud levanduli pěstujete na výdělek, esenciální oleje budete destilovat. Tohle ale doma dělá málokdo, možná nikdo a tak nejednoduší cestou je sušení při teplotách ne vyšších než 40C a následné skladování v temných prostorech. Z takové levandule se dá dělat čaj nebo ji umístit do malých pytlíků a provonět jí oblečení ve skříních a taky je jejím prostřednictvím trochu chránit proti šatním molům. Z levandule se dají vyrábět sirupy, kapky, limonády a mnoho dalšího.

Lze ji připravit tedy pro vnitřní použití, ale skvělá je při aromaterapii pro použítí zevní, na masáže, do aromalamp apod. Mniši v klášteře Sénanque z ní vyrábí třeba skvělé bonbóny. Pokud tam budete, balíček na vyzkoušení doporučuji koupit.

Užití aneb kdy po levanduli sáhnout

Příležitostí je mnoho. Levandule může být vhodná na

 • zklidnění bolesti hlavy, zahání deprese a úzkosti
 • zlepšení spánku spánku
 • hojení ran, kde se využijí její antibakteriální účinky
 • při závratích
 • podpora snižování krevního tlaku
 • ekzémy a akné
 • masáže svalů a relaxaci
 • v šatníku chrání před moly a provoní prádlo

Jenom nezapomeňte, že na pití je dobrá v čaji, na kůži v masti, do skříně v pytlích atd. Dle užití je třeba najít vhodnou formu a trochu si s ní pohrát. Důležití je to také nepřehnat. Nic není všelék a tak s vysokým tlakem jděte za lékařem a ten občasný hrnek levandulového čaje si v klidu a pohodě vychutnejte, ale nikdy ne naopak.

Levandule u mého domu. Samozřejmě přerostla.

Výprava za levandulí do Francie pro opravdové nadšence

Navštívit Provence je vždy zážitek, ale lze ho trochu okořenit i levandulí. Řada akcí, které se běžně konají jsou zaměřeny právě na ni. Zde je menší výčet

 • La fête de la lavande ve Valensole
 • Fête de la lavande v Barrême
 • La lavande en fête in Esparron-du-Verdon
 • Corso de la lavande a Foire de la lavande v Digne-les-Bains
 • Fête de la lavande v Saint-Geniez
 • La fête de la lavande v Barrême
 • Journées provençales v Saint-André-les-Alpes

Více lze najít na Fête de la lavande

A pokud to z nějakého důvodu nejde, tak se třeba jen zasnít nad následujícím videem. Ale věřte mi, prožít takto Provence, to s cestovkou nedáte.

Příběh levandule
Štítky: